2014-09-04

#97 Mira Grant - "Przegląd Końca Świata: Blackout"

Mira Grant | Przegląd Końca Świata: Blackout | Wydawnictwo SQN | 514 | 6/6TEKST ZAWIERA ŚLADOWE ILOŚCI SPOLIERÓW. CZYTASZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

Kiedy usiadłam do lektury Deadline poczułam, że kończy się dla mnie coś ważnego i przełomowego. Stałam się trochę bardziej antyspołeczna niż dotychczas, bo wiedziałam, że muszę zakończyć przygodę z Przeglądem Końca Świata na jakiś czas. Do tej pory (minęło sporo czasu odkąd skończyłam czytać) nie wiem czy się cieszyć z tego, iż miałam okazje przeczytać tak genialną trylogię czy pogrążyć się w rozpaczy z powodu jej zakończenia. Kobiety są w sumie bardzo niezdecydowane, wiec pozwolę sobie na jedno i drugie... bo mogę, o!

Prosisz mnie, żebym pomogła ci zostać szajbusem mieszkającym samotnie w górach. / 231 

Końcówka drugiego tomu zmiażdżyła chyba prawie każdą osobę, która ją przeczytała. To było najbardziej niespodziewane zakończenie z jakim się spotkałam i szczerze współczuję każdemu, kto musiał tak długo czekać na kontynuację. Podziwiam was za nerwy ze stali. Drugi tom postawił wysoką poprzeczkę trzeciej części, bo tak naprawdę w Deadline autorka rozkręciła się, pokazała na co ją stać przekazując na kartach powieści intrygującą fabułę oraz bohaterów którzy ewoluowali.

Kiedy masz wybór między życiem a śmiercią, wybierz życie.
Kiedy masz wybór między dobrem a złem, wybierz dobro.
Kiedy masz wybór między potworną prawdą a pięknym kłamstwem, zawsze wybieraj prawdę. / 197 

Blackout zaczyna się jak każda poprzednia część, czyli od krótkich notatek z blogów postaci przewijających się w historii. Spodobał mi się taki zabieg, wyjaśnia on niektóre niejasności oraz wprowadza dokładniejsze przemyślenia bohaterów, dzięki czemu czytelnik może ich lepiej poznać.
Już wiemy, że Georgia wróciła do życia a autorka postanowiła znowu włączyć ją do akcji. Tajemnica jej zmartwychwstania jest banalnie łatwa, ale jednocześnie zaskakująca. Przynajmniej ja tak miałam. Ucieszyłam się, że to znowu Georgia przejmuje stery i moja ulubiona postać po raz kolejny będzie mnie oczarowywać swoim bystrym umysłem oraz ciętym językiem.

Są na świecie trzy rzeczy, w które naprawdę wierzę. 
Że prawda nas uwolni. Że kłamstwa to więzienie, które sami sobie budujemy.
I że Shaun mnie kocha. Reszta to szczegóły. / 103

Z drugiej strony mamy do czynienia z prowadzącymi Przegląd Końca Świata. Grupa postanawia odkryć pewne tajemnice, a Shauna głównym celem jest wyeliminowanie osób odpowiedzialnych za śmierć jego siostry.
Tylko Mira Grant potrafi wprowadzić zamęt przez zmutowane genetycznie komary, które zarażają wirusem Kellis-Amberlee, a na dodatek robi to w świetnym stylu.

Najbardziej irytującą dla mnie sprawą były liczne powtórzenia, ale można je już dostrzec od pierwszego domu. Trochę to niekomfortowe, ale nie zmienia odbioru historii, która jest godna polecenia.

W Przeglądzie Końca Świata bohaterowie nie tylko zajmują się zabijaniem zombie. Raczej walczą o przetrwanie czy też walczą z niesprawiedliwością ludzi, których zadaniem jest sprawowanie pieczy nad obywatelami. Ponadto to nie tylko thriller polityczny, ale także uczucia, z którymi muszą zmagać się ludzie podczas apokalipsy, wybieranie mniejszego zła, czy podejmowanie odpowiednich decyzji.

Wszyscy blogerzy to wariaci, czy po prostu ja na takich trafiam? / 487


Moim zdaniem, Przegląd Końca Świata to naprawdę udana trylogia, w której autorka porusza tak wiele problemów, które są obecne teraz, że każdemu powinna się ona spodobać. Dla mnie te trzy książki stanowią coś odmiennego, przełomowego i na pewno nie zapomnę tej historii oraz bohaterów za szybko. 

Za możliwość poznania tej szczególnej dla mnie historii dziękuję Wydawcy!
Opinia dostępna także na:

11 komentarzy:

 1. Może kiedyś przeczytam przez przypadek niż z premedytacją. Nie lubię powtórzeń w tekście.

  OdpowiedzUsuń
 2. W przyszłości na pewno przeczytam tą pozycję tylko musze nadrobić jeszcze drugą część.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam! Totalnie mnie zniszczyła ostatnia część. Nie mogę uwierzyć, że to koniec. :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do mnie ta wiadomość też jeszcze nie doszła :c

   Usuń
 4. Druga część była absolutnie genialna, a trzecia dopełniła całości idealnej trylogii. Świetna seria!

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę w końcu zacząć tę serię;D

  OdpowiedzUsuń
 6. Też uważam, że to seria dla każdego! :) Uwielbiam ją.

  OdpowiedzUsuń
 7. Blackout mnie rozłożyło na kawałki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było wstrząsające, ale dla mnie Deadline było mocniejsze :P

   Usuń
 8. Słyszałam sporo o tej trylogii i chętnie sama bym się z nią zapoznała. Mam nadzieję, że fundusze mi na to pozwolą w przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń