2014-01-28

#65 Pola Pane - "Arisjański fiolet. Cisza"

źródło

Autorka: Pola Pane
Tytuł: Arisjański fiolet
Wydawca: Warszawska Firma Wydawnicza
Ilość stron: 408
Moja ocena: 6/6
Forma: książka


Istnieją takie książki, o których wiem, że muszę je koniecznie przeczytać. Szczerze mówiąc jest to niesamowite uczucie. Oczekiwanie aż znajdę swój egzemplarz i czas, by potem zatopić się w wodospadzie słów, które połykam niczym jedzenie. Czasami też zdarzają mi się wielkie (a może nie aż tak...) rozczarowania czytelnicze. Chyba każdy bibliofil nie lubi tego momentu, w którym stwierdza, że książka na którą tak długo czekał nie spełnia jego oczekiwań. Moim sposobem na radzenie sobie z tak trudnymi dla każdego książkomaniaka uczuciami jest topienie ich w opiniach, które lubię pisać. Nie wiem dlaczego, ale znacznie bardziej odpowiada mi pisanie tych negatywnych. Od razu wiem od czego zacząć i nie wymyślam jakiś długich wstępów jak w tym i innych przypadkach.

Pola Pane i jej Arisjański fiolet – interesujący jest już sam tytuł. Jakoś wcześniej do moich uszu nie dotarł pierwszy wyraz tytułu. Na dodatek ta okładka. Utrzymana w dosyć ciemnych i stonowanych kolorach, na której widnieje zarys samochodu i dziewczyna, która (można powiedzieć) patrzy się wprost na czytelnika. Zaczynając tą powieść czułam dosyć pozytywne uczucia i czy zostało tak do końca?

Główną bohaterką i zarazem narratorką jest osiemnastoletnia Emily Walker, mieszka ona ze swoją matką w schronie, który wybudował jej dziadek. Na nieszczęście obu pań maszyny, dzięki którym miały wodę oraz prąd zepsuły się i tak obie przebywały w tym ciemnym miejscu ponad rok. Ciekawi jesteście zapewne, dlaczego obie mieszkały w tak okropnych warunkach. Otóż wszystkich ziemian spotkało wielkie nieszczęście, w naszą rodzimą planetę uderzyła kometa, która skutecznie zniszczyła wszelkie rośliny i zmniejszyła ilość tlenu, jednak w miastach wybudowano schrony, w których mieszańcu mogli się ukryć i jakoś dalej przeżyć. Emily ma dosyć siedzenia w podziemiu i po dziesięciu latach postanawia uciec, jednak Megan (jej matka) stwierdza, że pójdzie z dziewczyną. Tak też obie zrobiły – wyszły na zewnątrz, ale nie da się żyć bez niczego, dlatego główna bohaterka postanowiła odszukać jakieś zaludnione miasto i tak trafiła na dziwną pomarańczową postać o fioletowych oczach. Brzmi intrygująco? Zapewniam was, że im dalej w las słów tym ciekawiej. Autorka wciąga czytelników w wir wydarzeń przez nią stworzonych.
Dziwną kreaturą okazuje się chłopak o imieniu Korin, on i inni Arisjanie przybyli na Ziemię by pomóc odbudować planetę.

Nie da się ukryć, że już od początku czuć coś pomiędzy Korinem a Emily, jednak pani Pane trzymała mnie w niepewności aż do samego końca. Myślę, że to miłość gra tutaj główne skrzypce. Bez tego zakazanego uczucia i odmienności obu postaci Arisjański fiolet nie byłby aż tak wciągający. Wątek ten nadawał odpowiedniej prędkości reszcie akcji.

Może przejdę do bohaterów. To co mi najbardziej się spodobało to stworzenie Arisjańczyków, którzy przybyli na Ziemię. Zaskoczyło mnie to, że od początku do końca jednak byli tymi dobrymi. Miałam cichą nadzieję, że w którymś momencie pokażą swoje rogi i stwierdzą, że dobroć jest już nudna. Usunięcie z nich agresji oraz miłości również było ciekawym zabiegiem, który pozytywnie mnie zaskoczył i zaciekawił. Oczywiście te wyjątki, o których miałam możliwość przeczytać były zdecydowanie genialnym uzupełnieniem.

Jednak Arisjański fiolet to nie tylko, jakby mogło się wydawać, pusta historyjka o miłości, namiętności, lecz także znaleźć można elementy walki o przetrwanie, odnajdywaniu siebie w nowej rzeczywistości i wielu różnych sprawach, które pewnie nie przydarzą się w naszym ziemskim życiu. 
Na plus jest również to jak autorka poprzez swoje postacie świetnie operowała przeróżnymi fizycznymi twierdzeniami. Nie wiem czy są one prawdziwe czy zmyślone, jednak gdy to drugie to prześwietnie jej to wyszło.

Na tylnej okładce czytelnik może dostrzec, iż powieść, którą trzyma w dłoniach zawiera opisy scen erotycznych. No cóż muszę przyznać, że nic zgarszającego, obrzydzającego czy nienormalnego w nich nie było. Autorka w świetny sposób przeprowadziła mnie przez owe sceny i muszę przyznać, że dodały one nieco pikanterii.

Moim zdaniem te prawie czterysta stron to za mało. Wpadłam w pułapkę, którą zastawiła na mnie a także inne osoby sama autorka. Wpadłam i nie żałuję ani jednej chwili spędzonej przy czytaniu tejże powieści. Już długo nie miałam okazji pochłonąć tak dobrego paranormala, czy może uforomansa, w którym główna bohaterka nie irytowała mnie swoją głupotą czy problem pod tytułem „Którego chłopaka wybrać?”. Jestem znudzona takimi błahymi sprawami i potrzebuję czegoś mocniejszego, coś co na pewno udało osiągnąć się pani Poli Pane.


Za możliwość poznania tej wspaniałej historii dziękuję z całego serca Poli Pane, autorce Arisjańskiego fioletu.


Opinię można znaleźć również na:

9 komentarzy:

 1. Oj, mam ochotę na Arisjański fiolet ;> Już kilka recenzji mi się rzuciło w oczy i w podobny sposób zarekomendowano ten tytuł ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. CHCĘ! Tak bardzo chcę! Ale po a) nie mam czasu :< mój kalendarz aż pęka od książek, które 'muszę przeczytać w terminie', a po b) nie mam skąd jej wziąć :< Taaaaka wielka szkoda, bo po twojej recenzji, gdybym mogła, chwyciłabym za nią już teraz, olewając matmę, która nawet teraz leży tuż obok mnie... Ale nie mogę :C

  Nie kuś, Kapturek, nie kuś ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Też czytałam i zgadzam się całkowicie. To powieść, w mojej skali ocen, 10 na 10. Napisałam swoją nietypowa recenzję jakiś czas temu o tej powieści nie uważam że skończyła się zbyt szybko. Moja nietypowa recenzja jest na http://jarzebina22.blog.pl/?p=889. Jak ktoś chętny, zapraszam. A tak na marginesie, dzięki Waszym recenzjom wiem po jaką książkę sięgnąć. I za to, dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam już o niej wiele pozytywnych opinii. Mam nadzieje, ze wkrótce i mnie będzie dane się z nią zapoznać. :)

  po-uszy-w-ksiazkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi podobała się zdecydowanie mniej.
  Według mnie Emily była bardzo naiwną i dziecinną bohaterką. Za niedługo u mnie recenzja także zapraszam (najprawdopodobniej jutro) :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze mówię "Tak" polskiej literaturze! <3
  Bardzo chętnie po nią sięgnę <3
  Pozdrowionka! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdzieś kiedyś trafiłem na bardzo negatywną opinię i do teraz zawsze widząc Arisjański fiolet myślałem sobie, o, to ten niewypał. A tu proszę, kompletnie przeciwstawna tamtej recenzja. Okładka dosyć klimatyczna. Tylko te wątki miłosne trochę mnie, ten tego, odrzucają - nie mam nic przeciwko, byleby nie dominowały treści ;-)

  OdpowiedzUsuń